null Naučná stezka Zlatý kůň

Naučná stezka

Naučná stezka Zlatý kůň

  • Délka: 3,5 km
  • Typ: pěší
  • Obtížnost: lehká
Návrší Zlatého koně.

V roce 2007 byla v koněpruské oblasti, konkrétně v Národní přírodní památce Zlatý kůň a Přírodní rezervaci Kobyla, vybudována nová naučná stezka, která nahradila původní z roku 1977. Stezka má hned tři začátky, první u pokladny Koněpruských jeskyní, druhý při východu z jeskyň a třetí u parkoviště. Cesty od všech počátků se spojí pod vrcholem Zlatého koně. Z vrcholu je kruhový rozhled na jihozápadní část Českého krasu, Brdské Hřebeny a Křivoklátskou vrchovinu. Dále se návštěvník dostane až k hraně bývalého ​​​​​​​Císařského lomu odkud je velkolepá vyhlídka na činný vápencový Velkolom Čertovy schody. Následuje strmý sestup ze Zlatého koně do Houbova lomu s výhledem na objevný vchod do Koněpruských jeskyň. Cesta pokračuje přes pastviny na jižním úpatí Zlatého koně, silnici a malé opuštěné lomy do přírodní rezervace Kobyla. Stezka mírně stoupána na vyhlídku nad lomem a dále strmě klesá na dno lomu na Kobyle s výhledem na Očkovský přesmyk. Z lomu trasa NS vychází štolou, kterou se dříve vyvážel vytěžený vápenec, a pokračuje po okraji lesa zpět na parkoviště Koněpruských jeskyní.

Naučná stezka tvoří okruh o celkové dlélce 3,5 km a má celkem 11 zastavení. Prohlídka celé stezky trvá asi 1,5 až 2 hodiny. Stezka je vhodná pouze pro pěší návštěvníky.

Prohlídku lze omezit jen na část NS v NPP Zlatý kůň, která zahrnuje zastávky č. 1 až 7. Odsud vede krátká spojka zpět na parkoviště Koněpruských jeskyň. Zkrácená trasa je dlouhá zhruba 1,5 km, její prohlídka trvá přibližně 45 minut.


 

Galerie

NS Zlatý kůň.

Naučná stezka Zlatý kůň

Houbův lom.
Lom Kobyla.

Naučná stezka Zlatý kůň