null Festival ptactva v Tachlovicích

AOPK ČR, Správa CHKO Český kras

1 října

Festival ptactva v Tachlovicích

  • Datum pořádání akce: 1. 10. 2022
  • Datum ukončení akce: 1. 10. 2022
  • Místo: CHKO Český kras, Tachlovice
  • Typ: Ornitologická exkurze
  • Příloha: Pozvánka

Festival ptactva

Neděle 1. 10. 2021

Sraz v 7:00 u můstku přes Radotínský potok u ČOV Tachlovice.

Souřadnice: 50.0085050 x 14.2475658

Trasa povede ze Srbska proti proudu Berounky až k soutoku potoka Kačák s Berounkou, kde proběhne ukázka odchytu a kroužkování ptáků.

O jednotlivých kroužkovaných druzích (ale nejen o nich) můžete vyslechnout zajímavé informace a ptát se na vše co vás z ornitologie (i zoologie, ochrany přírody apod.) zajímá.

S sebou si vezměte nejen obvyklé vybavení (velkou svačinu, terénní oblečení a dobré boty), ale také dalekohled, který uplatníte například při pozorování ptáků kolem Berounky.

Kroužkování bude provádět ornitolog Správy CHKO Český kras Jaroslav Veselý, který bude ptáky také popisovat, vyprávět o jejich způsobu života a odpovídat vaše dotazy.

Exkurze proběhne dle platných hygienických opatření. Sledujte aktuální informace na webových stránkách.

Každý účastník podniká exkurzi na vlastní nebezpečí. Rodiče odpovídají za své nezletilé děti.

Účastníci exkurze, kteří chodí často do přírody, pozorují různé druhy rostlin či živočichů a mají zájem „mapovat přírodu“ se zde mohou dozvědět o projektu BioLog a také praktické zkušenosti s používáním stejnojmenné aplikace, která byla vytvořena pro zájemce o přírodu a slouží jako digitální zápisník pozorování fauny a flóry na území ČR.

Exkurze proběhne dle platných hygienických opatření. Sledujte aktuální informace na webových stránkách.

Každý účastník podniká exkurzi na vlastní nebezpečí. Rodiče odpovídají za své nezletilé děti.

O Festivalu ptactva ze stránek České společnosti ornitologické (www.birdlife.cz)

Festival ptactva je kampaní BirdLife International, která má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Festival připadá na první říjnový víkend, kdy partneři BirdLife International organizují v jednotlivých evropských zemích vycházky do přírody spojené s pozorováním ptáků a dalším doprovodným programem. Jednou za několik let se koná Světový fetsival ptactva (WorldBirdwatch), kdy se do kampaně zapojí i neevropské země. Česká společnost ornitologická se přidala k pravidelnému pořádání Festivalu v roce 1994. Během vycházek zaznamenávají ornitologové počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorované druhy, vzácné druhy a další zajímavosti. Tyto údaje organizátoři ještě během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, který následující den předá zpracované výsledky z celé Evropy sdělovacím prostředkům.

Evropského festivalu ptactva, největší evropské akce zaměřené na pozorování ptáků se například v roce 2021 zúčastnilo 28 000 lidí. Zapojilo se 41 partnerských organizací BirdLife International, včetně České společnosti ornitologické. Účastníci celkem 1 800 akcí po celé Evropě měli jedinečnou šanci sledovat migrující ptáky, kteří se v tomto ročním období přesunují jižním směrem na svá zimoviště. V České republice dobrovolníci připravili 41 akcí, kterých se zúčastnilo více než 1 300 návštěvníků. Ti se také dozvěděli, jak je důležité chránit stěhovavé ptáky, jejich hnízdiště, tahové zastávky a zimoviště.